2023 vizyonunda otomotiv sektörü itici güç olacak

2023 vizyonunda otomotiv sektörü itici güç olacak
(Dünya Gazetesi) Okunma Sayısı : 2277

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 2023 vizyonu doğrultusunda belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde otomotiv sektörünün 75 milyar dolarlık paya sahip olması amaçlanıyor.

Yaklaşık 20 milyar dolarlık otomotiv ana ve yan sanayi ihracatı yapan Türkiye'de otomotiv ihracatının 10 yılda yaklaşık 4 kat artırılması hedefleniyor. Mercedes, Toyota, Hyundai, Renault, Ford ve Fiat gibi dünyanın önemli markalarının üretim yaptığı Türkiye, yeni marka ve modellerle ihracat payını artırmayı amaçlıyor.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, 2023 hedefleri açısından otomotiv sektörünün büyük önem taşıdığını söyledi.

Sever, 2023 hedefleri doğrultusunda milli hasılanın 2 trilyon dolara çıkarılması, kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolara çıkarılması ve 500 milyar dolar ihracatın hedeflendiğini belirterek, hedeflere ulaşılmasıyla Türkiye'nin dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olacağını anlattı.

Sever, belirlenen hedefler doğrultusunda yabancı ülkeleri dolaşarak Türkiye'nin tanıtımını yaptıklarını ifade ederek, "Bu çerçevede hem ihracatın artırılması hem de cari açığın azaltılması noktasında yeni çalışmalar var. Bu kapsamda yeni teşvik paketini hazırladık. Bu paketle Türkiye'nin daha fazla üretip ihracat yapabilecek sektörler, henüz üretimi yeterli olmayan ama potansiyeli olan ve aşırı derecede ithalata bağlı alanlarda yerli üretimi artıracağız" diye konuştu.

Yerli üretimi desteklemek için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Sever, ihracat rakamlarını yerli üretimle artırabileceklerini aktardı. "İhracatımızı artırıp cari açığı daha aşağılara çekeceğiz" diyen Sever, şöyle devam etti:

"Çünkü bu, 2023 hedefleri açısından çok önemli. Bunun için hem özel sektör ve üniversitelerle işbirliği içinde çalışıyoruz. İhracatçılarımızla ele ele verdik ve 2023 hedefi doğrultusunda yoğun şekilde çalışıyoruz. Yerli üreticinin ön plana alınması konusu var. Bu konu Sayın Başbakanımız'ın genelgesiyle gündeme geldi. Kamu İhale Kanunu'nda yüzde 15'e kadar yerli ürün lehine bir durum var, idareler tarafından. Yani ilgili bakanlık, bu maddeyi dikkate alarak çalışıyor. Ancak daha kapsamlı bir düzenleme yapılacak. İnşallah bu konuda da daha kapsamlı ve ciddi bir düzenleme yapılacağına inanıyorum çünkü gerekli hazırlıklar yoğun şekilde sürdürülüyor."

"Otomotivde 75 milyar dolarlık ihracat bekliyoruz"

"Otomotiv sektörü 2023 hedeflerimizde çok önemli bir yere sahip. Otomotivde 2023'te 75 milyar dolarlık bir ihracat bekliyoruz" diyen Bakan Yardımcısı Sever, Türkiye'nin hali hazırda 20 milyar doların üzerinde otomotiv ana sanayi ve yan sanayi ihracatı bulunduğunu hatırlattı.

Yatırım Teşvik Mevzuatı ile otomotiv sektöründeki yatırımları teşvik ettiklerini kaydederek, "Bu tip projeler, otomotiv sektöründeki yatırımlara cevaz veriyor. En gelişmiş illerden, en az gelişmiş illere kadar Türkiye'yi 6 kategoriye ayırdık. Çok önemli projelerde bölgelere bağlı kalmaksızın stratejik yatırım konusunu gündeme getiriyoruz. O çerçevede stratejik yatırım kriterlerini karşıladığı zaman bir proje, 5. bölge seviyesinde teşvik alacak" ifadelerini kullandı. Otomotiv yatırımlarının artırılması için sıranın "babayiğit" girişimcilerde olduğunu vurgulayan Sever, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gerçekten Türkiye bu konuda üstüne düşeni yapıyor. 2023 için gereken altyapı hazırlanıyor, bundan sonra girişimcilerimize iş düşüyor. Özellikle otomotiv sektöründe Türkiye, çok iyi bir konuma ulaşmış durumda. Yerli otomobil konusunda da inşallah artık beklenen yatırımlar ve babayiğitlerin harekete geçmesini bekliyoruz. Çünkü otomotiv sektörüne çok önem veriyoruz. Bu kapsamda babayiğit girişimcileri görmek istiyoruz."