Bülten Arşivi - Mart 2011

Elektrikli otomobilde üretim üssü oluruz

Dünya Gazetesi

GAZİANTEP - Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli otomobil teknolojisinin Türkiye’ye büyük bir fırsat sunduğunu belirterek, "Türkiye’de yasal altyapı hazırlandı. Hükümetimiz elektrikli araçların ÖTV’sini önemli ölçüde indirerek ciddi bir kulvar açtı. Bu yeni bir yatırım üssü olmamızı sağlayacak" dedi.

Otomotiv strateji belgesi YPK’da imzaya açıldı

Dünya Gazetesi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi'nin, bugün Yüksek Planlama Kurulu'nda (YPK) imzaya açıldığını belirterek, "İnşallah en kısa zamanda nisan ayı içinde strateji belgesinin esaslarını kamuoyuyla paylaşacağız ve strateji belgesinde yer alan eylemleri hemen hayata geçirmeye başlayacağız" dedi.

Limanlarda verilen hizmetlerde KDV karmaşası

Dünya Gazetesi

Uluslararası taşımacıktaki tereddütleri dile getirip, uluslararası taşımacılık yapan şirketlerin Katma Değer Vergisi (KDV) yönünden nasıl pozisyon almaları gerektiğine yönelik yazımızı hazırlarken, limanların KDV uygulamalarında değişikliğe gittiğini belirtmiş, bu uygulamaların hizmet alıcısı firmalar ile hizmet sağlayıcısı taşımacılık şirketleri arasında itilaflar yaratacağını belirtmiştik.

LOJİSTİK ÜS BİR HAYAL Mİ?

Transport

Şüphesiz ki "bölgesel lojistik üs" kavramı daha çok bir ülkeyi veya bir ülkenin belli bir kesimini ifade ediyor. Oysa, bu kavramın altını dolduracak olan o ülkedeki onlarca "yerel lojistik üs" olacaktır. Gelin görün ki, Ankara Lojistik Üssü'nü bir kenara bırakırsak, Türkiye bu konuda yıllardan beri laf üretmek dışında bir şey yapamadı.