Bülten Arşivi - Ekim 2015

Otomotivde ihracat yükü 4 kentin sırtında

AA

Sektörün, yılın 9 ayındaki 15 milyar 370 milyon 234 bin dolarlık ihracatının yüzde 85,54'ünü Marmara Bölgesi'ndeki 4 il karşıladı. İhraç edilen her üç araçtan birini üreten Bursa, ilk sırada yer alırken, bu ili İstanbul, Kocaeli ve Sakarya izledi.

Volkswagen 15 yıl sonra ilk kez zarar açıklayabilir

Dünya Gazetesi

Tarihinin en büyük skandalıyla boğuşan Volkswagen'in çiçeği burnunda CEO'su Mathias Mueller'in çarşamba günü son 15 yılda ilk kez zarar açıklaması yapması bekleniyor.

Fiat Egea, İzmir'de görücüye çıktı

AA

Kasım ayında Türkiye'de satışa sunulacak Fiat'ın yeni sedanı Egea'nın tanıtımı İzmir'de yapıldı. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, "Yıl sonuna kadar en az 8 bin adet satarak Egea'yı hızlı bir biçimde Türkiye yollarında görmek istiyoruz" dedi.

Türkiye, Avrupa'nın 6 büyük pazarı

Dünya Gazetesi

Avrupa otomobil pazarı yılın ilk 9 ayında yüzde 8,8 artış sağlarken, Türkiye yüzde 37 artışla Avrupa otomobil satışları sıralamasında 6. oldu.

Rusya ile gerginlik nakliyeyi vuruyor

Dünya Gazetesi

Rusya, Türk TIR'larına transit geçiş belgesi vermeyi durdurdu. Uygulama, 4 ülkeye yönelik 1.7 milyar dolarlık ihracatı etkiliyor

2. el oto almanın tam zamanı

AA

İstanbul Park Oto Pazarı Satış ve Pazarlama Direktörü Kabataş, otomobil almayı veya değiştirmeyi düşünenler için 2. elde çok uygun bir döneme girildiğini belirtti.

Otomotiv pazarı sonbahar havasında

Milliyet Gazetesi

Yılın başından bu yana “yüksek” seyreden otomotiv satışları, sonbahara ilk kez “düşüş”le girdi. Eylül ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 gerileyen pazar, ağustosa oranla da yüzde 22.5 düşüş yaşadı.

2010’dan bu yana en yüksek ihracat oranı

OIB

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Sabuncu, “Türkiye’nin genel ihracatı eylül ayında 10 milyar 613 milyon dolar olurken, otomotiv endüstrisi buradan aldığı payı yüzde 17,7 seviyesine yükselterek, 2010’un mart ayından bu yana en yüksek ihracat oranına ulaştı” dedi.