Bülten Arşivi - Ağustos 2017

Bayram öncesi 'ikinci el'e rağbet arttı

AA

Sıfır araç fiyatlarının yükselmesinden dolayı tüketicilerin rağbet gösterdiği ikinci el otomobillerde, Kurban Bayramı öncesi hareketlilik yaşanıyor.

Tofaş, Bursa’da Alman Volkswagen için Caddy üretecek mi?

Hürriyet Gazetesi

Volkswagen’in yeni Caddy ve Amarok modellerinin üretimi için Fiat Chrysler (FCA) ile işbirliği yapabileceği iddia edildi. Eğer bu işbirliği gerçekleşirse, yeni Caddy’nin Fiat’ın hafif ticari araçta üretim üssü olan Tofaş tarafından üretilmesi gündeme gelebilir. Bu da son 11 yıldır Türkiye’de yatırım yapıp yapmayacağı sorgulanan VW’nin doğrudan olmasa da dolaylı olarak geleceğini ortaya koyar.

Türk mühendisler yaptı, Çin'de yollara çıkacak

AA

Türk mühendislerin ürettiği kamyonlar Çin’de yola çıkmaya hazırlanıyor. Ford Otosan teknolojisiyle geliştirilen Ecotorq motorlara sahip JMC HT modeli, tamamı Ford Otosan'ın Çin'de görevlendirdiği Türk mühendislerin katkılarıyla üretiliyor.

Kur, satışları düşürdü, TEMSA yüzde 33'le liderliğini korudu

Dünya Gazetesi

TEMSA, 2017 yılında yüzde 19 seviyesinde gerileyen Türkiye otobüs pazarında liderliğini korudu. 2017'nin temmuz sonu itibari ile pazarda 2 bin 489 otobüs satıldı. TEMSA'nın pazardaki payı 823 adetlik satışla yüzde 33 oldu.

Araçlara kilimli, paspaslı, ambalajlı dolu önlemi

Dünya Gazetesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış uyarısının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da dolu uyarısı yapmasıyla oto galericiler ilginç yöntemlerle önlem aldı.

Afrika’nın zenginleri, otomotiv ana sanayinin gündemine girdi

Dünya Gazetesi

Otomotiv ana sanayinin yeni gündemi yurtdışına yatırım. İlk durak Afrika’nın zengin ülkeleri, petrol ülkeleri olacak. Bu ülkeler ithalata getirdikleri ek vergilerle yabancıya yerinde üretim baskısı yapıyorlar. Anadolu Grubu ilk gidenlerden olacak. Tofaş-Fiat da bölgeyi değerlendiriyor.

Hyundai'den 'elektrikli araç' hamlesi

REUTERS

Elektrikli otomobilde rakiplerini yakalamak isteyen Hyundai, bu araçları ürün stratejisinin merkezine oturtarak yeni bir hamle yapmayı planlıyor.

7 trilyon dolarlık pazarda, Türkiye’yi üs yapma planı

Dünya Gazetesi

Bir ilk gerçekleşti. Ankara’da hükümet, özel sektör, lojistiğin bütün tarafları aynı masada master plan için buluştu. Amaç 7 trilyon dolarlık küresel lojistik pazarında, Türkiye’yi, coğrafi konumunun avantajıyla üs yapmak.

'Sakarya, yerli otomobil için hazır'

AA

Sakarya Valisi Balkanlıoğlu, "Sakarya, yerli otomobil üretimi için en avantajlı il. Üretim üssü için yerimiz hazır. Bizler de hep birlikte bu milli yatırımı şehrimize kazandırmak için gereken tüm çalışmayı yapıyoruz, yapacağız" dedi.

Karsan, MaaS Global’e ortak oldu

Dünya Gazetesi

Karsan, toplu taşıma, e-taksi ve otomobil kiralama hizmetlerini dijital uygulamasıyla bir pakette sunan MaaS Global’e ortak oldu. Bu yıl Avrupa’nın en önemli 3 kentinde devreye alınacak sistemi, Karsan’ın Türkiye’ye taşıması bekleniyor.