Bülten Arşivi - Temmuz 2016

İhracatçı ‘kalkışmayı’ hasarsız atlattı

Dünya Gazetesi

Darbe girişimi Türkiye’nin ihracatını beklenenin aksine olumlu etkiledi. Geçen hafta ihracatta ve yeni ihracat siparişlerinde ciddi artış görüldü. Sanayiciler girişimin bastırılmasının Türkiye’ye olan güveni artırdığını savunuyor.

Otomotivciden 'iş başındayız' deklarasyonu!

Dünya Gazetesi

Otomotiv sektöründeki bütün STK’lar ortak bir deklarasyonla yabancı partnerlerine “İşimizin başındayız” mesajı verecekler.Otomotiv sektöründeki bütün STK’lar ortak bir deklarasyonla yabancı partnerlerine “İşimizin başındayız” mesajı verecekler.

Lüks araç tutkusu sürüyor

AA

Lüks ve ultra lüks araç satışı 2016'nın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 artışla 13 bin 248'e yükseldi

Otomobil pazarında ilk 6 ayda en çok Çin büyüdü

LOJİYOL

Binek otomobil piyasasının yüzü, bu yılın ilk yarısı itibariyle, üç büyük pazarda güldü. İlk sıradaki Çin pazarı 10,6 milyon yeni otomobil satışı ile yüzde 12’lik artış gösterdi.

AB'den kamyon üreticilerine rekor ceza

AA

AB, kamyon üreticileri MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco ve DAF'ın kartel oluşturduklarını belirledi. Komisyon bu firmalara 2,93 milyar euro para cezası verdi.

Bir milyon sürücüye prim iadesi yapılacak

AA

Yanlış hesaplanan trafik sigortası primlerinin geri ödenmesi için yayımlanan genelgeye göre sigorta şirketleri, 1 Ağustos'tan itibaren ödemelere başlıyor.

Otomotiv üretiminde ilk yarıda 10 yılın rekoru kırıldı

Dünya Gazetesi

Yılın ilk yarısında hem toplamda hem otomobil özelinde son 10 yılın üretim rekoru kırıldı. Sektör, yeni modellerin ve hükümetin açıkladığı ÖTV indiriminin etkisiyle yıl sonunda yeni bir rekor kırılmasını bekliyor.

Fiyatı düşürmeyen yandı

Gazete Vatan

Hazine, yasalara uymayarak fahiş fiyatta ısrar eden sigorta şirketlerini takibe aldı. Gerekirse tarifeyi bakanlık belirleyecek

Birmot'tan faizsiz kampanya

AA

Birmot, 2. el araçlarda 12 bin liraya kadar yüzde 0 faizli kredi imkanı sağlıyor.

Sedan versiyonu gün yüzüne çıktı

AA
Renault'nun C-segmentindeki yeni model atağının son meyvesi olan Yeni Megane Sedan, otomobilseverlerin beğenisine sunuldu. Araç, ekim ayında Türkiye'de satışa sunulacak.

Brent petrol yüzde 5,7 geriledi

AA

Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de dün açıklanan haftalık ham petrol stokları sonrasında yüzde 5,7 gerileyerek 46,13 doları gördü.

Doların hakimiyeti ilk yarıda sarsıldı

AA

İlk yarıda birçok gelişmiş ve gelişmekte olan para biriminin dolar karşısında değer kazanması, doların geçen yıllardaki güçlü hakimiyetinin sarsıldığını ortaya koydu.